… Dodać trzeba, że pomimo że z biegiem lat Architype projektował coraz więcej budynków użyteczności publicznej, zwłaszcza szkół, siłą rzeczy pozostawiając na boku metodę Segala, wymyśloną i dającą najlepsze, zwłaszcza niematerialne efekty w przypadku domów, to drewniany szkielet, racjonalność, minimalizacja środków i kosztów w dalszym ciągu są ważnymi cechami projektów anglików. Idea partycypacji, tak ważna w projektach Segala, także dostosowana została do potrzeb budynków użyteczności publicznej. Pomimo ewidentnych różnic pomiędzy projektowaniem dla konkretnego człowieka a dla bliżej niezdefiniowanej grupy, projektanci z Architype zaproponowali budynek społecznego centrum, częściowo prefabrykowany, do budowy rękami lokalnej wspólnoty. Idea Segala pozostaje żywa.

Prefabrykowane centrum społeczne Mod-e-Com, źródło: architype.co.uk

Prefabrykowane centrum społeczne Mod-e-Com, źródło: architype.co.uk

System prefabrykowanych lokalnych centrów społecznych „Mod-e-Com” projektanci przedstawiają jako kompromis pomiędzy jakością i oszczędnością wynikającą z prefabrykacji a zaletami związanymi z rozwojem i aktywizacją lokalnych wspólnot dzięki budowie. System dostosowany jest do standardu pasywnego, w co średnio bym wierzył, gdyby nie duże doświadczenie projektantów z Architype w pozyskiwaniu certyfikatów PHI.

W tym samym czasie co Hedgehog w Brighton powstawał inny budynek tym razem oparty na segalowskiej konstrukcji, jednak z racji charakteru, bez dodatkowej wartości wynikającej z partycypacji. Jest to budynek Horniman Museum, który poświęcony jest promocji zrównoważonego rozwoju. Tak jak osiedla w Brighton, wykorzystuje on bierne zyski energii i spełnia warunki energooszczędności m.in. dzięki celulozowej izolacji.

Horniman Museum, źródło: architype.co.uk

Horniman Museum, źródło: architype.co.uk

Ten drewniany pawilon świetnie obrazuje przejście pomiędzy jednorodzinnymi domkami budowanymi Metodą Segala a budynkami, które są najlepszymi przykładami projektów autorstwa Architype – szkół, przedszkoli i ośrodków dla dzieci. Mimo zmiany skali, budynki przeznaczone dla dzieci nie straciły nic z ciepła, przytulności, skali dostosowanej do użytkowników. Mimo braku infantylności budynki są naprawdę radosne, kolorowe, ciepłe i jasne. Powtarzający się schemat różnorodnych kolorów jako akcentów, drewna i ciepłej bieli nie jest odkrywczy, jednak spełnia idealnie swoją funkcję. Wydaje mi się, że projektanci z Architype w bardzo dobrych proporcjach mieszają bezpretensjonalność, skromność i fantazję.

St Luke's C of E Primary School, Wolverhampton, źródło: livegreenblog.com

St Luke’s C of E Primary School, Wolverhampton, źródło: livegreenblog.com

Tą sympatię do projektantów mogę oczywiście wnosić tylko z owoców ich pracy, nie wiem jakie stosunki panują w biurze, które nie ma formy gwarantującej nieco chociaż odmienny charakter niż zwykłe biuro projektowe. Jednocześnie projektowane przez nich budynki, akt założycielki biura oraz konsekwentny wybór tematów i rozwiązań budzi szacunek. Architype mieli ogromne zasługi w popularyzacji samopomocy budowlanej, wprowadzali do Anglii budownictwo pasywne i zaprojektowali pierwsze angielskie osiedle w schemacie Co-housing w Stroud. Moje osobiste zainteresowanie budzi przede wszystkim ich dbałość o to, by w przypadku budownictwa pasywnego minimalizować ilość energii wbudowanej. Co jest do tej pory największym minusem standardu z Darmstadt i jednym z dwóch podstawowych ostrzy krytyki z pozycji budownictwa naturalnego. Projektanci z Architype twierdzą, że opracowane prze nich rozwiązania powodują, że rzeczywista oszczędność energii (tzn. ilość zaoszczędzonej energii zużywanej na użytkowanie budynku związanej z pasywnością minus energia, którą trzeba było zużyć na produkcję i montaż dodatkowej izolacji, wentylacji itd.) zaczyna się po 9 latach użytkowania budynku, a więc dosyć szybko. Jednocześnie pracują nad programem pozwalającym optymalizować decyzje projektowe z tym związane.

Osiedle co-housing, Stroud, źródło: spatialagency.net

Osiedle co-housing, Stroud, źródło: spatialagency.net

Jest to więc niebanalne biuro z niebanalnymi, choć zupełnie zwykłymi projektami. Naturalne materiały, naturalne podejście do użytkownika i lokalnej społeczności, naturalne projektowanie według wartości w które się wieży i naturalne podejście do budowania dla ludzi. Ważne są tu podstawowe zasady, ale ważne są też detale, jak choćby zdjęcia, którymi projektanci chwalą się na swojej stronie: pełne ludzi, przynoszących do tych świetnie zaprojektowanych wnętrz swój bajzel, który lubią nazywać życiem.

Reklamy