Skoro można zapamiętać minimalną odporność ogniową ścian w zależności od klasy budynku, każdy architekt może przyswoić sobie i zasady przygotowane przez Kolektyw Syrena pt. „Co robić, żeby  nie wpisać się w scenariusz strategii gentryfikacji miast? „:

  1. W przestrzeni miejskiej pracuj z ludźmi, a nie z budynkami i materialną infrastrukturą. Nie koncentruj się na materialnym efekcie swoich działań, ale skup się na procesie społecznym.
  2. Interwencja w miejsce n ie może się odbywać na zasadzie „lądowania UFO”, obojętnie czy to mural, instalacja czy artystowska kawiarenka, ale musi być skutkiem dłuższej obecności  i wrośnięcia w otoczenie społeczne. Bądź cierpliwy/a.
  3. Nie twórz błyskotek – zaspokajają jedynie próżność władzy i twoją
  4. Więcej interpretuj i odkrywaj, mniej dodawaj i twórz. Nadprodukcja jest przyczyną kryzysów, także w sztuce. A w otoczeniu mamy już dość pokracznych instalacji i pomników, które każą nam zapominać o realnych problemach ludzi.
  5. Interwencja w miejsce, która nie respektuje szerszych uwarunkowań politycznych, ekonomicznych i społecznych sprowadza się często do potwornego banału. Interweniuj, aby obnażyć ten banał.
  6. Nigdy nie ustępuj władzy, zwłaszcza kiedy płaci ci za to co robisz.
  7. Nie staraj się naprawiać mechanizmów działania władzy, raczej ograniczaj i zwalczaj je wpływy.
  8. Nie jęcz, że potrzebujesz pieniędzy – większość naszego społeczeństwa ledwo wiąże koniec z końcem. Jeżeli tego nie dostrzegasz, to z jakich pozycji chcesz interweniować w przestrzeń miejską?
  9. Określ się politycznie. Dość udawanej neutralności poczynań artystycznych!
Reklamy