Dwa tygodnie, dwa ważne wydarzenia (jak sadzę, nie tylko dla mnie), w których brałem udział. Przede wszystkim i po pierwsze w kolejności chronologicznej – świetna atmosfera i niecodzienna forma konkursu na projekt wnętrz domu kultury Inspiro w Podłężu k.Niepołomic. Olbrzymie brawa należą się za odwagę i otwartość całemu zespołowi Inspiro, bo konkurs, który zakłada warsztaty partycypacyjne, poznanie miejsca, ludzi i codzienności budynku, którego wnętrza będzie się projektowało, wysiłek,  poświęcenie czasu i środków poczyniony przez organizatorów, żeby projekty konkursowe były jak najbardziej „ludzkie” i wreszcie osobiste relacje – to rzadkość. Oczywiście, już wcześniej w naszym pięknym kraju wykorzystywano tą metodę projektowania, ale najczęściej była to decyzja projektanta, a nie organizatora.

Wielkie brawa należą się za to, że konkurs w tej formie zorganizował dom kultury, niezależnie od wielkich instytucji, „modelowości” konkursu, unijnych projektów, ustaw itd, itp. Ot, po prostu i bezpretensjonalnie. Dla mnie to znacznie więcej niż np. patronat ministerialny, bo oznacza, że dobre rozwiązania mogą stać się normą. Jeśli chodzi o same warsztaty (szczegółowe relacje na stronie konkursu): jedne były lepsze inne gorsze, ale jako całość – było bardzo dobrze. Sporo wiedzy i sporo zabawy (najlepsza to ta  z dzieciakami oczywiście). Teraz tylko/aż podnieść bagaż i zabrać się do pracy.

źródło: DK Inspiro

Po drugie, pół tygodnia później, w Warszawie zostało założone, po jednomyślnym przegłosowaniu, Ogólnopolskie Stowarzyszenie Budownictwa Naturalnego (tymczasowy adres fb), które za swój cel stawia sobie przede wszystkim promocję i kształtowanie ram prawnych dla budownictwa z materiałów naturalnych i – eh, te dyskusje –  nisko-przetworzonych (o stanie prawnym na dziś, można przeczytać tutaj) ale – co dla mnie bardzo ważne – mając cały czas na uwadze problemy ekonomii społecznej, problemy tworzenia miejsc pracy i rozwoju zawodowego osób wykluczonych.

Spieszę donieść o tym wszystkim, ponieważ z obu tych wydarzeń jestem bardzo zadowolony. Oba – mam nadzieję – wniosą, w różnym stopniu, nową jakość do codziennej i szerokiej praktyki budowy i projektowania budynków dla ludzi.

Lawina bieg od tego zmienia,
Po jakich toczy się kamieniach.


Reklamy